🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

  1. Dřevo třeba naštípat co nejdříve na kusy, které půjdou přímo do topného tělesa. Menší kusy zvládneme zpracovat sekerou s    většími nám pomohou klíny. A ty největší štípačkou.
  2. Štípáním naše zpracování dřeva nekončí. Dřevo musíme i vysušit. Při skladování dřeva je proto prvořadé přinutit přirozenou vlhkost dřeva, aby opustila špalíky co narýchlejšie a v co největším množství. Dřevo by proto mělo být uloženo co nejdéle venku na sluníčku a na místě s dobrým prouděním vzduchu. Pokud ukládáme dřevo ke zdi, měli bychom zajistit, aby i mezi stěnou a dřevem byla dostatečná vzduchová mezera.
  3. Zároveň musíme zabránit tomu, aby dřevo vlhkost nabralo zpět. Je to totiž přirozená houba. Takže by nemělo být uloženy přímo na zemi či betonu, ale na vhodné podložce. Dřevo, položené přímo na zemi není vhodné na topení, ani kdyby tam leželo deset let. Dobré služby udělá například obyčejná (možná trochu upravená) paleta. Zajistí nejen oddělení od půdní vlhkosti, ale i proudění vzduchu a znepříjemní pobyt ve dřevě hlodavcům či hmyzu.
  4. Pokud skladujeme dřevo na místě, kde bude vystaveno dešti, musíme dřevo chránit zakrývací plachtou. Nezapomeňme, že i mezi plachtou a dřevem musí být dost prostoru na proudění vzduchu.
  5. Dřevo na začátku sušení má vlhkost okolo 50%. Nemějme velké oči a nemysleme si, že se nám podaří dostat sušením na volném povětří z něj všechnu vodu. Ale pokud bude mít na konci procesu vlhkost 10%, stačí to. Jak to zjistit? Možná se vyplatí investovat několik eur do zapichovacího vlhkoměru na dřevo. Pokud investovat nechceme, stačí použít detektory, které má namontovány každý z nás - uši. Každý z nás rozezná zvuk poklepání na mokré, vlhké a suché dřevo. To poslední po poklepání "zvoní".