Jak vytvořit bezpečnou domácnost pro děti (nebo domácí mazlíčky)

🔌 1. Elektrické zásuvky a kabely – lákavé a nebezpečné
Pro děti i zvířata jsou zásuvky fascinujícím cílem. Používejte záslepky do zásuvek a kabely ukryjte do krytů nebo za nábytek. U domácích zvířat (zejména hlodavců) se vyplatí použít i chrániče kabelů odolné proti překousnutí.
🧴 2. Chemikálie a čisticí prostředky mimo dosah
Veškeré čisticí prostředky, léky, kosmetika a další toxické látky by měly být zamčené nebo uložené na vysokých policích. Platí to stejně pro malé děti i zvědavá zvířata, která si mohou myslet, že jde o něco k snědku.
🔪 3. Kuchyně – zóna s vysokým rizikem
Nenechávejte nože, horké pánve, mixéry či jiné nebezpečné předměty na dosah. Zabezpečte skříňky dětskými pojistkami a nezapomeňte ani na uzavírání odpadkového koše, který láká psy i děti.
🧗 4. Nábytek a rohy – tichá hrozba
Použijte ochrany na ostré rohy stolů či skříněk. Zajistěte těžký nábytek (např. knihovny, komody) proti převrácení – například připevněním ke stěně.
🚪 5. Dveře a okna – pozor na úrazy i úniky
Nainstalujte dětské pojistky na okna a balkony. Vnitřní dveře mohou být vybaveny zpomalovači zavírání, aby se předešlo přivření prstů. U zvířat zvažte dvířka s uzamykatelnou funkcí.
🚽 6. Koupelna – místo, kde se snadno uklouzne
V koupelně použijte protiskluzové podložky, zablokujte přístup k WC (malé děti i někteří psi ho zkoumají až příliš důkladně) a ukliďte všechny ostré předměty, jako holicí strojky či nůžky.
🧸 7. Hračky, které jsou bezpečné
Vyhýbejte se malým předmětům, které by mohly být spolknuty. Sledujte, zda hračky nemají uvolněné části, které by se mohly odtrhnout. I u pískacích hraček pro psy dbejte na kvalitu a pevnost materiálu.
🌿 8. Pokojové rostliny – ne každá je neškodná
Některé běžné pokojové rostliny mohou být pro děti a zvířata jedovaté (např. difenbachie, filodendron, zamiokulkas). Vyberte si raději bezpečné alternativy nebo rostliny umístěte mimo dosah.
Různé bezpečnostní pomůcky najdete i v našem sortimentu.
Vytvořit domácnost, která je bezpečná, nemusí být složité. Důležité je vnímat domov očima dítěte nebo zvířete – a myslet na detaily, které běžně přehlížíme. Malé úpravy mohou výrazně snížit riziko úrazů a zároveň vytvořit prostor, kde se všichni budou cítit dobře, svobodně a v bezpečí.