Ještě to stihneme – předjarní řez stromků
Mezi nejčastěji pěstované ovocné stromy u nás patří jabloně, hrušky, třešně, švestky a kde je dostatečně teplo například i meruňky. Toto tříbodové stříhání jim pomůže k lepšímu růstu a větší úrodu. Předjarní střih se provádí v únoru a březnu hlavně u malvic (jabloně a hrušky), v období kdy už nejsou mrazy, ale strom nemá ještě poupata. Peckoviny stříháme většinou po zveřejnění úrody často až v srpnu. Výjimkou jsou pozdě dozrávající švestky – ty by se měly stříhat ještě před sklizní.
1. Vyčištění
Je třeba odstranit všechny nemocné, nalomené nebo jinak poškozené větve. Odstřihneme také větvičky směřující kolmo vzhůru nebo výhonky vyrůstají z kmene a tím vyčistíme korunu. Vždy stříháme co nejvíce u větve, ze které vyrůstá poškozená větev.
2. Prosvětlení
Nejprve odstraňujeme větve, které rostou dolů, do středu koruny stromu nebo křížící se větve. Snažíme se vytvořit pěkně vypadající korunu směřující od centra stromu. Můžeme podstoupit a zkontroluj jak koruna vypadá. Potom odstraníme větve, které si navzájem při růstu konkurují, růstu z téhož místa nebo růstu rovnoběžně jeden nad druhým. Necháme vždy ty větve, které jsou zdravější a které svírají lepší úhel vůči středu stromu. Při správném prosvětlení by měl zůstat mezi větvemi prázdný prostor 15 až 30 cm. Čím tenčí jsou větve, tím blíže mohou být navzájem.
3. Zkracování
Tento krok není nutný u starších stromů, mladým stromečkům však pomůže aby se nelámaly dlouhé větve pod váhou plodů, větve zhrubnou a podpoří se růst nižších větví. U starších stromů se nedoporučuje. Jednoduše zpracujeme mladé výhonky přibližně o 20 procent jejich délky. Stříháme vždy těsně nad pukem, který směřuje tam, kam chcete aby větev dále rostla.