🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

U nás velmi rozšířené druhy, kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica), kdoulovec nádherný (Chaenomeles speciosa) a jejich kříženec kdoulovec pyšný (Chaenomeles x superba) jsou většinou pěstovány jako okrasné solitéry v zahradách. Můžeme je však vidět také jako součást živých plotů, protože jsou poměrně husté. Jsou sice opadavé, ale přes léto a podzim mají pěkné lesklé listy.
 
Dorůstají výšky 1 až 1,5 metru (některé odrůdy i do 2 metrů) a v dubnu až v květnu kvetou nádhernými květy v červených odstínech. Je to nenáročná rostlina, která snese i vysoké mrazy (-26°C). Vhodné je ji vysadit na slunné stanoviště nejlépe na svah. Zalévku vyžaduje pouze průměrnou.
 
Chaenomeles je cizoopělivý, proto je třeba mít zasazeno více jedinců v zahradě či sousedství. Plodem je aromatická, žlutá nebo žluto-zelená malvice o velikosti kolem 4 až 5 cm. Sklizeň probíhá v září až v říjnu, kdy se plody zabarví do sytě žluta.
 
Jelikož jsou aromatické plody dost tvrdé a kyselé nekonzumují se přímo, ale připravují se z nich například aromatické sirupy, pyré, kompoty, džemy, vína nebo likéry. Jsou cenným zdrojem vlákniny a pektinů, ale také vitamínu C (50 – 100 mg/100 g plodů). Jejich aromatické extrakty se využívají jako ochucovadlo zmrzliny a jogurtů.
 
 
Můžeme si také z něho udělat čaj:
 
Potřebujeme:
 
1 plod kdoulovce
lístky máty nebo šalvěje
vroucí vodu
podle chuti med nebo cukr
Dobře umytý a pokrájený chaenomeles spolu s lístky bylinky, kterou máme rádi, zalijeme horkou vodou a necháme louhovat asi 10 minut. Podle chuti přidáme med nebo cukr.