🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Období mezi Vánocemi (od Tří králů) a popoleční středou kdy se konají různé zábavy a tradiční zvyky jmenujeme masopust. Masopust také vyjadřovaly přechod od zimy k jaru. Známé byly také masopustní masky - dodnes děti dělají ve školách a školkách v tyto dny karneval.

Poslední dny byly nejveselejší a konaly největší zábavy. V úterý před popílkovou středou se pekli koblihy, jedla slanina a klobása. Při poslední zábavě se pohřbívala basa - tři muži převlečení za faráře, varhaníka a kostelníka udělali pohřeb poslední zábavě před obdobím půstu. Masopust končily v úterý o půlnoci, kdy začala popeleční středa.

Recept na masopustní koblihy
Potřebujeme: 500 g hladká mouka, 250 ml mléka, 1 ks vejce, 3 ks žloutek, 1 ks droždí, 4 polévkové lžíce moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 4 polévkové lžíce oleje, 4 polévkové lžíce rumu, špetka soli a

Do 1 dl vlažného mléka zapracujeme droždí, lžíci cukru a trošku mouky. Smícháme a necháme postát, dokud nám kvásek nenaroste dvojnásobně. Do větší misky si přidáme zbytek mléka, vejce, žloutku, zbylý cukr. Vymícháme. Přidáme rum a olej. Postupně zapracujeme mouku se špetkou soli. Vyhněteme si vláčné těsto, pokud se nám zdá tuhé, můžeme přidat ještě trošku mléka. Posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě vykynout.
Když zdvojnásobí objem, přendáme ho na dřevěnou desku, kterou jsme si posypali moukou. Necháme ještě chvíli kynout. Těsto vyválíme a pomoučeným pohárkem vykrojíme malá kolečka. Ty necháme ještě trošku podkynout.
Do hrnce si přidáme větší množství oleje (koblihy musí plavat), a do horkého přidáváme kolečka, do kterých si uděláme prsty uprostřed dírku. Smažíme z obou stran do zlatova. Přendáme je na ubrousek, abychom odsali přebytečný tuk.
Hotové koblihy posypeme moučkovým cukrem, do jamek dáme lžíci džemu.