🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Jak už ze samotného slova je jasné, minipařeniště je zmenšená verze pařeniště. Má nám pomoci tak jako pařeniště vypěstovat sazenice ze semen, poskytnutím vhodnějších a stabilnějších podmínek na jaře, kdy je ještě zima pro pěstování na zahradě.

Pařeniště může být teplé a studené. V teplém zvyšuje teplotu i rozkládající se kravský nebo koňský hnůj, přímo v půdě u semen a kořínků. Ve studeném teplo produkují zejména sluneční paprsky procházející přes fólii, tedy skleníkový efekt. Právě tento princip funguje i při minipařeništích.

Minipařeniště si můžeme vyrobit i doma. Stačí bedýnka požadovaných rozměrů, aby se vešla na parapetu. Pokud je na ní víko, vyřízneme mu střed a obalíme například potravinářskou fólií nebo jiným průhledným plastem. Nebo stačí využít dvě krabičky od baleného masa. Namísto sadbovače můžeme použít role z toaletního papíru, které přeřízneme, nebo papírové krabičky od vajíček.

Máme-li minipařeniště připravené, poklademe do něj sadbovače naplněné substrátem vhodným na sázení. Do každého dáme jedno, nejvýše dvě semínka, zakryjeme malou vrstvou zeminy a polijeme. Substrát musí být vlhký, ne však promočený, aby semena nezačala hnít. Ze začátku nepotřebují semínka světlo, ale když vyklíčí musí mít světlo, jinak budou mít tenký dlouhý stonek a nebudou vhodné k přesazování. Není vhodné přímé sluneční světlo a teplota kolem 20 °C.

Termín výsevu záleží na počasí, lokality ve které žijete ale i na druhu a odrůdě zeleniny.

Papriky a rajčata sázíme v únoru nebo březnu. Okurky v březnu a dubnu.