Myjeme sprchový kout
Pokud máte doma sprchový kout, určitě to znáte – udržet ho čistý je výzvou. Proč tomu tak je? Bakterie a plísně milují teplo, vlhko a tmu. To vše jim sprchový kout, ať už zděný nebo koupený jako celá sprchová jednotka poskytuje. Nejlepší je sprchový kout uklízet a mýt průběžně a nedat bakteriím šanci, aby se proměnily v různé alergie, respirační onemocnění nebo kožní plíseň.
Na začátek pár preventivních opatření:
- Po každém sprchování se osprchovat i sprchový kout, aby odtekly veškeré nečistoty, které se smyly z vašeho těla.
- Stěrkou na skla otřete veškerý možný prostor od vody, která by jinak na skle uschla a vytvořila vodní kámen.
- Do sprchového koutu nepatří drogerie, žiletky či pěna na holení. Na lahvičkách a tubách se bude usazovat špína a budou se tvořit rezavé fleky.
- Sprchový kout by měl být po sprchování otevřen, aby se mohl vysušit a vyvětrat.
- Vhodné je vyvětrat otevřením okna i celou koupelnu.
Sprchový kout by se neměl čistit drsnými kartáči, houbičkami nebo pastami. Pokud by se poškodila těsnící hmota nebo se vytvořily škrábance, snadno by se v nich držela nečistota a bakterie.
K mytí také můžeme použít známé domácí pomocníky - ocet a sodu bikarbonu.
Ocet smícháme s vodou v poměru 1:1 a rozetřeme hadříkem nebo naneseme rozprašovačem. Na místech, kde máme více vodního kamene, necháme tuto směs působit 10 minut. Potom sprchový kout omyjeme čistou vodou a do sucha vytřeme.
Můžeme také využít balení sody bikarbony a půl sklenice vody. Roztokem natřeme místa pokrytá vodním kamenem a za 15 minut setřeme suchým hadříkem. K vyčištění spár můžeme také využít tento roztok, ale ještě jej zalijeme peroxidem vodíku a necháme působit.