Péče o smaltované nádobí
Smaltování je známo již tisíce let – například v Číně, Indii, Egyptě. Nejdříve bylo využíváno při výrobě šperků, teprve mnohem později se začaly smaltovat nádoby na vodu a jiné nádobí.
Smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu, ale také porcelánu, která vytvoří na kovu celistvý ochranný povlak hladkého a lesklého charakteru. Teplotou výpalu v peci je přesně na rozhraní skla a porcelánu. I když je smalt křehký, dokáže beze změny barvy i lesku přečkat stovky let. Jeho výhodou je velká odolnost, dlouhá životnost a snadná údržba. Lze jej použít i pro indukci nebo v troubě. Pokud není poškozený smaltovaný povrch je možné jej mýt iv myčce nádobí.
Péče o smaltované nádobí:
Nejdůležitější je:
- zachovat běžnou opatrnost při používání, která zamezí obetí smaltovaného povrchu
- při čištění a údržbě nepoužívat abrazivní prostředky a drátěnky
- dodržovat návod k použití a pokyny výrobce
Před prvním použitím smaltovaného nádobí jej důkladně omyjte teplou vodou s neutrálními, neagresivními a neabrazivními čistícími přípravky. Také jej omývejte i po každém použití.
Při údržbě a používání nádobí se smaltem se nepoužívají ostré kovové předměty, které by mohly poškodit jejich povrch. Doporučuje se používat pouze dřevěné, teflonové nebo silikonové kuchyňské náčiní.
Rozpálené nádobí se nikdy prudce neochlachuje – vrstva smaltu by mohla popraskat a odloupnout se. Smalt je náchylný k mechanickému poškození a obití.