🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Sušení ovoce

Už v dávné minulosti se sušily potraviny jako například sušení masa, ovoce, zeleniny, hub nebo bylinek. V dnešní době ale spíše převládá zavařování nebo mražení potravin, přesto sušení stále patří k těm možnostem, při kterých si potraviny zachovají množství vitamínů. Jejich podíl sice postupem času klesá, ale i tak jsou stále výbornou a zdravou alternativou chroupání k televizoru. Určitě lepší než bramborové lupínky.

Sušené ovoce se v dnešní době dá kúpiťprakticky v každých potravinácha, nicméně problémem je, že bývá ošetřené různými chemickými látkami pro lepší a snadnější uskladnění nebo hezčí barvu. Mnohem lepší je nasušit si ovoce doma a nejlepší je mít ovoce i ze své zahrádky. Mezi nejčastější sušené potraviny patří jablka.

Domáce sušené ovocie? Poradíme vám, ako sušiť jablká či slivky | Hello Tesco

Z jablek vykrojíme jádřinec a nakrájíme jablka na plátky zhruba půl centimetru široké. Známe i pár vychytávek jako například svěží barvu u jablek dosáhneme tak, že je na minutku ponoříme do vody s citronovou šťávou, případně do slabého roztoku kyseliny citrónové. V opačném případě se může stát, že jablka budou tmavší, ale na chutná jim to nijak neubere. Pokud chceme jablka měkčí, nakrájíme je trošku tlustší na centimetrové plátky. Mnoha lidem vadí slupka, proto můžeme jablka před krájením oloupat. Nejvíce cenných látek zůstane zachovaných při šetrném sušení, to je při teplotě do 50 stupňů. Sušit můžeme iv sušičce ovoce, ale i v pootevřené horkovzdušné troubě, dokonce i na radiátoru. Podle toho kde sušíme může sušení trvat i několik dní. Usušené jablka skladujeme na suchém a tmavém místě.

Podobným způsobem jako jablka sušíme i hrušky, ale namísto krájení na plátky se více využívá krájení na měsíčky, případně na menší závisí na velikosti hrušek.

Při švestkách je to trošku jiné, ideální jsou pozdější odrůdy, které se dají dobře odkôskovať. Zdravé plody omyjeme, osušíme, vypeckujeme a položíme otevřenou stranou nahoru, slupkou dolů, pro urychlení sušení můžeme rozpůlené švestky překrojit ještě na polovinu.

Na podzim si můžeme nasbírat a nasušit i šipky na dobrý čaj i výrobu kvalitního vína. Sbíráme jejich daleko od silnic v čistém prostředí. Před sušením odstraníme kalich a stopku, šipky podélně rozkrojíme, vyškrábeme zrnka a dáme sušit rozkrojeným nahoru. Ideální je sušit jejich v průvanu, v jedné vrstvě. Dosušit je můžeme i v pootevřené horkovzdušné troubě, ale teplota by neměla přesáhnout 60 stupňů.

Sušit můžeme i mnoho jiných druhů (nejen) ovoce. Suší se podobným způsobem - větší plody nakrájíme na plátky, měsíčky a pod, malé plody můžeme sušit vcelku.

Takto si můžeme uchovat zdravé plody přírody s cennými látkami na dlouhé zimní období.