🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Kolik dokážete ušetřit pokud topíte dřevem?

V závislosti na zateplení a objemu vytápěného objektu je při vytápění dřevem možné ušetřit 100 - 1000 € ve srovnání s vytápěním elektřinou či plynem. Procentuální vychází úspora od 20% do 40%. Nejvíce však ušetří ti, kteří si dřevo Popilia a naruby sami, samozřejmě je to mnohem namáhavější.

A co ekologie?

Dřevo je jedním z mála obnovitelných zdrojů tepla. Při jeho hoření se uvolňuje CO2, avšak pouze v množství, které do sebe absorbovalo během života stromu. To znamená, že každá kilowatthodin energie vyprodukovaná hořením dřeva, má nulovou bilanci CO2 a ovzdučie tedy skleníkové plyny nezatěžuje. Naproti tomu při výrobě 1 kWh elektrické energie se průměrně uvolní 300g CO2. Tedy pokud domácnost, která používá elektrické topení, utratí za rok 15000kWh, ovzduší zatíží přibližně 4500kg CO2. Je to rozdíl ... co myslíte?

Jaké dřevo je nejlépe na topení?

Nejvhodnější na topení je tvrdé dřevo listnatých stromů jako jsou buk, dub, jasan či habr. Takové dřevo hoří pomalu, téměř vůbec nezanechává popel, a má nejvyšší výhřevnost.

Březové dřevo je středně tvrdé a má vysokou výhřevnost. Využívá se zejména v otevřených krbech, protože nevystřelí uhlíky.

Vrba, topol a olše hoří rychle, ale mají nižší výhřevnost, proto jsou vhodné zejména na roztápění.

Dřevo jehličnatých stromů hoří intenzivnější a za krátký čas vydá velké množství tepla. Je proto vhodné zejména pokud potřebujeme rychle vytopit chladný prostor. Při hoření však zanáší komín více než tvrdé dřevo listnatých stromů.

Srdce, Dřevo, Protokoly, Hřebeny Řezání ZávituJak jsou na tom Slovenské lesy?

Nemusíme se bát ani o naše krásné lesy. Těžba dřeva je na Slovensku dlouhodobě pod úrovní celkového běžného přírůstku. A tedy dřevní hmoty nám na Slovensku přibývá. Navíc se na topení využívá zejména dřevo nižší kvality, které není použitelné pro další zpracování.

Nenechávejte si to na poslední chvíli.

Každé dřevo hoří nejlépe, když je správně vysušené. Ideální vlhkost pro hoření je okolo 20%. Dřevo ji dosáhne přibližně po dvou letech sušení venku, stačí aby bylo ochráněno před deštěm. Proto je potřeba chystat si dřevo vždy alespoň rok dopředu. Čerstvé dřevo má vlhkost přibližně 50% a asi poloviční výhřevnost. Navíc výrazně zanáší komín.

Sálavé teplo

Jednou z dalších výhod topení dřevem je sálavé teplo. Při sálavém zdroji tepla se primárně neohřívá vzduch jako při horkovzdušném zdroji, ale zářením se přímo ohřívají předměty a lidé. Výhodou je, že pocitová teplota je při sálavém zdroji přibližně o 2 ° C vyšší než pokojová. Další výhodou je, že můžeme více větrat s menšími tepelnými úniky, méně se víří prach v místnosti a je udržena přirozená vlhkost vzduchu.