Poradna

Řebříček obecný
Známe ho z neposečených luk a zahrad - Řebříček. Tato obyčejně neobyčejná bylinka pomáhá na mnoho způsobů. Její sušené listy a květiny jsou zázrakem pro trávení, ženské problémy, ale například i při krvácení dásní. Tak si na procházku nezapomeňte vzít košík a nasbírat právě tuto léčivku.

Jak uklidit
Milé dámy,
uklízí Váš partner v domácnosti? Pomáhá vám? Pokud ne, možná to vůbec neumí dělat a neví co od něj očekáváte.
Milí pánové,
zkuste udělat partnerce radost a nenechávejte to jen na ni.

Není taška jako taška
Ekologická témata jsou v dnešní době velmi významná a to nejen jejich teoretické propagování, ale také jejich prosazování v praktickém životě. Jednou z těchto témat je i používání plastových nebo bavlněných nákupních tašek. Před pár lety jsme poslouchali jen o textilních taškách. Poslední roky a studie však ukazují i jiný rozměr této problematiky.

Jednoduchý recept na muffiny
Jednoduchý a vynikající koláček bez vážení, který zvládne udělat každý. Chcete-li zaměstnat i malé šéfkuchaře, není lepší možnost. Tato dobrota ke kávičce nebo kakau je hotova za půl hodiny, a je snadné si ji přizpůsobit svým představám.

Domácí prací prášek
Většina z nás se snaží žít alespoň trochu ekologicky a asi každý chce také něco ušetřit. Začíná to při třídění odpadu, pokračuje při využívání vlastních zahrádek nebo kupováním potravin z místních zdrojů a dalším krokem by mohlo být používání vlastního pracího prášku. Jeho výroba vůbec není složitá, je levná a ekologická, a skvěle nahradí prací prášky z obchodu.

Chladící pomocníci na cestách
Výlety, turistika, kempování. I takto se v létě tráví dny, vikendy či celé týdny. Zabalit si však oblíbenou pochoutku ke svačině může být problém, pokud nemáte správného pomocníka do ruky nebo do auta. Chladicí boxy a jiné nádoby, které udržují i několik hodin stálou teplotu nám mohou v horkých letních měsících hodně pomoci.

Jednoduchý recept na zavařované okurky
Skleníky a fóliovníky se zelenají – jsou plné okurek. Deset kilogramů okurek se čistí, myje, zavaří celý den, ale alespoň je to hotovo. Nebo se zavařují každé dva-tři dny tři láhve okurek z domácího skleníku. Tento jednoduchý recept se hodí i na jeden i druhý typ práce s okurkami.

Mojito
Mojito je asi jeden z nejznámějších letních drinků. Je velmi oblíbený pro jeho jednoduchost a osvěžující chuť. Stačí čtyři základní ingredience a pár minut pro přípravu. Zajímavá je i jeho letní obměna s melounem a pro řidiče zase nealko verze.

Správné návyky při úklidu
Utřít prach, zamést, vysát, uložit toto, uložit támhle - málo lidí má činnosti, které společně nazýváme úklid rádo. V každém domě je však nutné je udělat. K tomu, aby se nám uklízelo snadněji není třeba mnoho, jen pár dobrých rad a trochu chtění.

Zahradní dekorace
Pokud potřebujete oživit šedé místo na zahradě je dobré použít zahradní dekoraci. I tady je ale dáno, méně je někdy více a proto je třeba dobře zvážit její velikost a funkci. Vynikajícím pomocníkem jsou dekorativní květináče nebo solární světla různých barev velikostí či designu.

Bez černý
Začátkem léta ji vidíme a cítíme na každém kroku. Bez černá kvete nádhernými bílými květy, které uvolňují nezaměnitelnou vůni, se používá jako okrasný keř, při vaření ale i jako léčivá bylinka.

Doplňky k bazénu
Přemýšlíte nad koupí bazénu? Pokud ano, nezapomeňte na další věci, které musíte nebo určitě chcete mít k němu. Ať už investujete do odolnějšího a trvanlivějšího bazénu usazeného přímo v zemi nebo si koupíte levnější alternativu nadzemního nafukovacího nebo montovaného typu, některé věci se vždy hodí.

Jahodová zmrzlina
Začínají dny plné tepla, slunce a zrání jahod. Sladké a zdraví prospěšné jahody jsou vynikající pochoutkou v koláči, v kompotě, s pudinkem nebo přímo na snědení. Nejlepší je z nich doma vyrobená zmrzlina.

Sušáky na prádlo
Pokud je venku pěkně a pofukuje větřík, není nad to, jak sušit prádlo venku. Je však třeba najít vhodný sušák kam jej zavěsit. V zahradách už málokdy najdeme připravené zabetonované koli nebo dřevěné tyče, kde bychom natáhli šňůru.

Mravenci v zahradě
Mravenci v přírodě mají své místo a proto nemohou chybět ani na zahradě - čistí trávník od rostlinných a živočišných zbytků, požírají škůdce, přispívají k rozšíření určitých druhů rostlin a při vytváření tunelů kypřijí půdu. Když je však mravence příliš mnoho nebo mají mraveniště na špatném místě, udělají v čele vrásky nejednomu zahrádkáři.

Pomocníci při sečení
Za rána, za rosy trávička se seká - tak tomu bylo v minulosti při sečení s kosou. Tráva posečená na polích se sušila na seno pro dobytek. Dnes už většinou nepotřebujeme seno, ale trávu sekat potřebujeme. U domu si chceme udržet pěkný trávník, v zahradě zase pořádek a dost prostoru k odpočinku a volnočasové aktivity.

Kdoulovec
V našich zahradách můžeme na jaře vidět krásné kvetoucí keře s červenými nebo růžovými květy připomínající květ jabloně. Na podzim na nich opravdu najdete také plody připomínající jablíčka, která však jablíčka nejsou. Je to právě kdoulovec.

Pletivo na plot a doplňky
Pokud správně vybereme pletivo, ušetříme si spoustu času a dodatečných nákladů při jeho opravě a údržbě. Je třeba si předem promyslet jeho účel, jakou odolnost budeme vyžadovat, jak dlouho chceme, aby plot vydržel, ale iv jakých podmínkách bude plot a pletivo vystane.

Plot - jak si vybrat
Dřevěný, drátěný, kamenný, plastový nebo dokonce živý? Každý typ plotu má své výhody i nevýhody. Některé jsou náročné na postavení, některé na údržbu a některé jsou náročné pro peněženku, proto je dobré si rozmyslet, jaký je pro naši potřebu nejlepší.

Světový den Země
22. dubna slavíme mezinárodní den Země. V tento den se snažíme pomoci naší planetě, aby byla krásná i pro další generace. Měli bychom se zamyslet, co všechno pro ni a tedy i pro nás, můžeme udělat.

Bešamelová omáčka
Bešamelová omáčka, bešamel či béchamel je světoznámá bílá omáčka patřící nejen k francouzské kuchyni. Z páru ingrediencí, které má hospodyňka vždy v kuchyni, může dělat kouzla.

Zahrada a Ne/Tkaná textilie
Geotextilie se používají zejména ve stavebnictví a zahradnictví. Mají velkou škálu použití. Než na jaře vysadíme nové záhony květin a rostlin, popřemýšlejme, jestli by nebylo vhodné položit pod ně právě geotextilii. V tomto článku se podíváme na využití jak tkaných i netkaných geotextilií.

Velikonoce
Svátky jara jsou už za dveřmi. Každý má už pouklízené, kluci a chlapi dochystávají pomlázky, pečou se koláče a zdobí vajíčka. V každé domácnosti vládne sváteční nálada.

Tymián - do kuchyně i pro zdraví
Tymián, tedy douška tymiánová je známé koření používané v kuchyni při grilování nebo do přípravy zvěřiny. V zahradě ho najdeme jako voňavý polokřik, který roste na slunných, suchých stanovištích s lehkou půdou nebo je pěstován v květináčích na balkonech a parapetech, aby měly hospodyňky tuto úžasnou rostlinku vždy po ruce. Věděli jste, že právě pryskyřice z tymiánu se používá také jako kadidlo při náboženských obřadech? Ale také má úžasné účinky na náš organizmus.

Domácí brynzové noky
Vynikající chuť nás láká na brynzové noky. Na trhu jsou dostupné polotovary, které stačí hodit do hrnce, ty domácí z brambor jsou ovšem nejlepší.

Domácí vepřové sádlo (3. díl) - využití škvarek
Máme udělanou vynikající domácí mast na chlebík, do guláše nebo na bolavé klouby s heřmánkem. Ještě musíme zpracovat škvarky.

Domácí vepřové sádlo (2. část) - využití
V předchozím článku jsme se naučili jak a proč si udělat vlastní vepřové sádlo. Dnes si ukážeme, jak ji využít.

Domácí vepřové sádlo (1. část)
Vepřové sádlo bylo kdysi v každém domě. Lidé ji jedli skoro každý den. Je to výrobek, který se dá skvěle skladovat a nekazí se. V dnešní nestabilní době, při tom co se děje na Ukrajině, je dobré mít tuto potravinu v komoře. Dá se jí nahradit máslo i olej, ať už při pečení, vaření nebo natírání na chlebíček. S různými bylinkami má také velké možnosti využití při léčení různých chorob.

Děti v zahradně
Blíží se jaro a zahrádkáři vytahují rýče, motyky a lopaty. Nevíte, jak zatím zabavit děti? Tak je zapojte.

Domácí tlačenka
Vepřová kolínka, nožičky, kůže a hlava - ne zrovna nejvábnější věci k snědku, ale naši předkové dokázali zužitkovat všechno.

Jak stříhat ibišek
Ibišek je krásně kvetoucí keř, který známe z květináčů - ibišek čínský nebo čínská růže, ale také ze zahrad - například ibišek syrský.

Končí nám masopust
Období mezi Vánocemi (od Tří králů) a popoleční stredou, kdy se konají různé zábavy a tradiční zvyky, jmenujeme masopust.

Jak na karamel
Malý "velký" postrach kuchyně. A pár receptů jak se strachem z karamelu zatočit.

Pokud napadne sníh
Zima se pojí s bílou sněhovou přikrývkou. Milují ji děti a řidiči nesnášejí. Pro zahradu a zahrádkáře může být také sníh i užitečný i nežádoucí.

Angrešt - jasná volba
Říbisle angreštová je u nás dobře známý keř, jehož plody už jedl asi každý z nás. Je to vynikající zdroj vitamínů a vlákniny, tak pokud přemýšlíte co ještě zasadit do zahrady určitě na něj nezapomeňte.

Minipařeniště
Rostliny s dlouhou vegetační dobou je třeba vysazovat dříve – vypěstovat si sazenice. Napomoci nám může minipareniště, hlavně pokud nemáme skleník a chceme rajčata a papriky pěstovat na balkoně, parapetu nebo volně v zahradě.

Bazén, naše vlastní koupaliště
Pandemie nejen u nás ale iv celém světě nám brání užívat si příjemné chvíle u vody. Udělejte si radost a přemístěte moře čí koupaliště k Vám domů. Je vlastně velmi jednoduché, stačí si dát na zahradu bazén. Teplé sluníčko v létě vyhraje nejen vodu v bazénu ale i nás dobije energií.

Zahrada plná jablek (1. část)
Začíná se nám podzim a s ní i čas sklizně jablek. Kdy je ale ten nejlepší čas na sběr jablek na uskladnění a jak na to?

Máta, ne jen letní osvěžení
Už asi každý z nás slyšel o této bylince a jen málo kdo asi neochutnal alespoň mátový čaj, který je opravdu vynikající. Jaké účinky však má na náš organismus?

Co můžeme dělat na zahradě v zimě?
Zima není pro zahrádkáře jen obdobím odpočinku. V zahrada odpočívá, ale zahradník ne. V každém ročním období a v každém počasí lze pomoci zahradě, aby byla krásnější.

Když je třeba se zahřát
Je zima a nefunguje topení? Pomůže ohřívač, termoventilátor nebo kamna?

Bobkový list
Bobkový list nebo také vavřín pravý je známe koření pro každého kuchaře. Ale věděli jste o jeho léčivých účincích? A o tom, že jej můžete pěstovat doma v květináči?

Šťastný Nový rok
Starý rok nám pomalu končí, ale není to konec, ale začátek něčeho nového. Vezměte si z něho všechny krásné zážitky a zkušenosti, které jste zažili se svými blízkými a přeneste si tuto nádhernou atmosféru do následujících měsíců.

Jak upéct kaštany?
Pro mnohé lidi k zimě a Vánocům patří také pečené kaštany. Tato chutná, ale i zdravá potravina se dá upéct i doma v troubě a není to až tak složité.

Myjeme sprchový kout
Sprchový kout je praktický ať už na šetření vodou, časem nebo prostorem v koupelně, ale nepraktický na mytí.

Svatý Mikuláš
V našich končinách nechodí Santa Claus ani Děda Mráz, ale svatý Mikuláš. Vycházejíc z křesťanských tradic chodí s biskupskou berlou a mitrou.

Remoska TRIA
S Remoskou Tria pečete, dusíte a vaříte (i pod tlakem) v jediném hrnci. Je vhodná na všechny druhy sporáků. tohoto multifunkčního kuchyňského zařízení jsou mísa, podnosa, poklice s topným tělesem, skleněná poklice, soft-tlaková poklice.

Advent
Advent by měl být časem na zpomalení a přichystání na Vánoce, které jsou výjimečným svátkem či pro věřící nebo nevěřící. Vždyť každý se snaží je přežít v klidu a lásce, ve vyklizeném, krásně vyzdobeném domě plném lidí, které má rád. Co ale znamená slovo advent a jakou má historii?

Blíží se čas vánočního úklidu
Blíží se adventní čas a Vánoce a každá paní domu si chce tyto svátky užít v čistém domě či bytě se svojí rodinou. Zde máme pomocníky, se kterými to půjde snáze.

Rýže - pomocník v domácnosti
Rýže je velmi chutná a prospěšná potravina, ale v domácnosti lze využít i jinak.

Jak správně prostřít slavnostní stůl?
Někdy je formálně prostírání stolu jako strašák, ale mělo by nám usnadnit život a pomoci nám, při jídle se vyhnout například skvrnám nebo rozbitým sklenicí.

I Ohromne.cz recykluje
Chraňme naši zem pro naše děti.

Jak vyrobit věnec na hrob?
Je mnoho možností jak udělat kytici či věneček na hrob. Fantazii se meze nekladou. Velmi jednoduchý návod na věnec za málo peněz naleznete v tomto článku.

Čaj, čaj, čaj
Není čaj jako čaj. Zelený, černý, bílý jsou čaje vyráběny z čajovníku a liší se dobou oxidace a sběrem lístků. A každý se i jinak připravuje, aby byl co nejchutnější a nejprospěšnější našemu tělu.

Zahrada plná jablek (2. část)
Nejkrásnější a nepoškozené jablka uskladňujeme, ale co s těmi ostatními? Kompot, dětská výživa, koláč či kvas?

Aha rýmovník!
Blíží se nám období plného nosu, tak se podívejme na tuto nenáročnou rostlinky.

Jak na pískoviště pro děti
Pískoviště je skvělá zábava pro malé i větší děti. Můžeme si ho koupit ale i vyrobit. Zde je pár nápadů a rad.

Užitečné rady v domácnosti
Pokud máme v domácnosti čtyřnohého miláčka a na každém oblíbeném kousku oblečení chloupky, pomocí laku na vlasy, který nastříkáme na papírovou utěrku je jednoduše odstraníme.
Usazením vodního kamene se zbavíme pomocí octa, případně kyseliny citrónové.
Pokud se náhodou naše děti vyšantili na stěně a ne na papíře, stopy po pastelkách víme ze stěny jednoduše umýt bílou zubní pastou.
Skladováním potravin v uzavíratelných dózách předejdeme návštěvě molů, v například mouce, cukru, rýži, ovesných vločkách či těstovinách.
Jakékoliv dřevěné nádobí očistíme ve vodě s octem.
Na skvrny od piva použijeme sůl a vodu.
Do skříně s oblečením, šatníku či spíže dáme sáčky s levandulí, bobkovým listem či česnekem proti molům.
Aviváž můžeme použít jako vhodnou alternativu při mytí oken, stačí půl decilitru rozpustit ve 2 litrech vody namísto okenních čističů, také můžeme použít aviváž při strhávání starých tapet.
Trouba se nejlépe čistí nahřátá.
Nikdy nemixujeme právě dovařené horké jídlo, vždy počkáme chvíli ať vystydne.
Pokud se nám nedaří umýt dno termosky, nasypeme do ní kypřící prášek do pečiva a zalijeme horkou vodou a pár minut necháme působit.

Krásné kvetoucí kytičky
Pokud chceme mít balkónové muškáty krásně rozkvetlé, můžeme je občas pohnojit dešťovou vodou s přidáním rozpuštěného jódu. Hnojivo připravíme z 1 litru dešťové vody a 1 kapky jódu. Poléváme hnojivem jen jednou měsíčně a to tak, že lijeme na vnitřní stranu květináče maximální dávkou 50 mililitrů. Překročením doporučeného množství bychom mohli kořenům muškáty uškodit.
Pokud se nám dá, "pivoňky" jak je lidově nazýváme, zbytečně nepřesazujeme. Mají tendenci pak přestat kvést. Suché květiny je dobré a třeba odstranit z odkvetlých pivonií.
Jedním s nejlepším přírodním hnojivem pro růže jsou slupky z banánu. Obsahují dostatek draslíku a fosforu, ten podporuje jejich rozkvět a růst. Tak, jako u pivoňky, i růže budou kvést více a rychleji pokud je budeme zbavovat odkvetlých květů.

Chutný a dostatečně zralý meloun - jen poklepání nestačí
Meloun potřebuje dostatečně dlouho ležet na zemi, aby byl chutný a zralý. Na spodní straně, kterou meloun leží na zemi, zůstává světlá skvrna. Pokud je světlá skvrna slupky žluté barvy znamená to, že meloun zrál dostatečně dlouho a měl by být chuťově skvělý. Naopak, pokud má skvrna barvu do bílá, prozrazuje to nedostatečně dlouhé zrání a tím ani chuť melounu nebude 100-procentní.
Na první pohled, vidíme tvar a velikost melounu. Menší a kulaté melónky jsou výrazně sladší než větší oválné melouny, které jsou spíše vodnější.
I stopka umí prozradit mnoho. Suchá a tmavá stopka značí zralost a naopak zelená stopka melounu značí, nedostatečné zrání.

Základní ruční nářadí do zahrady
Každý, kdo vlastní dům, chatu s pozemkem či zahradou, ví, že udržovat exteriér je velmi náročné, ať už fyzicky, časově ale i finančně. Nezbytnými pomocníky v zahradě je právě nářadí, které nám ušetří spoustu času, energie a námahy. Pokud bychom si měli však kupovat a pořizovat všechny druhy nářadí, stálo by nás to nemalou částku a zabralo by nám to hodně místa. Právě proto Vám dáme pár tipů na to nejzákladnější nářadí, které využijete naplno.

Brčka, které neškodí

Formy na pečení
Pečení je obvyklý způsob jak připravit vynikající a oku lahodící jídlo nebo dezert. Velmi důležitými pomocníky při vytváření bezchybných jídel a moučníků jsou různé formy, mísy a plechy na pečení. Na trhu máme velký výběr různých druhů, tvarů, materiálů, jako například silikon, kov s nepřilnavým povrchem či keramiku. Vybrat si tu nejvhodnější, která nám bude co nejvíce vyhovovat je fuška. Proto Vám poradíme, a vy si vyberete tu nejideálnější.
Silikonové formy na pečení - novinka, kterou si většina hospodyněk ihned zamilovalo. Silikon se snadno skladuje, je ohebný, nerozbitný a snadné hmotnost, čili se s ním velmi snadno manipuluje. Silikonových forem máme od výmyslu světa, na bábovku, muffiny či na pečení vánočních a velikonočních koláčků. Velmi jednoduše se jídlo oddělí od silikonové formy a následně se silikonová forma snadno umyje, udržuje. Při manipulaci je potřeba dávat si pozor na to, aby se silikon neroztrhl. Je třeba dodat, že silikon není závadný a škodlivý.
Formy s nepřilnavým povrchem - nepřilnavý povrch zamezí tomu aby jídlo se nepřipálilo, nejčastějším materiálem je teflon či PTFE povrch. Tento typ forem je velmi oblíbený a cenově dostupný. Při manipulaci třeba být opatrný aby se formy nepoškrábali. Ideální jsou zapékací mísy a formy například na těstoviny do trouby - Mňam!
Keramické formy - stará klasika, která neomrzí, keramika odolává vysokým teplotám a dobře drží teplo. Často se však stane, že při manipulaci se nám naše oblíbená forma na chléb rozbije.

Jak se líhnou kuřátka v líhni
Milí chovatelé, v tomto článku se dozvíte pár užitečných rad tipů a triků, jak správně postupovat při líhnutí v líhni.

Jak uchovávat dešťovou vodu
Rady, tipy a triky.

Rohožka před dveřmi - MUST HAVE
Před každými vchodovými dveřmi do domu, či bytu nesmí chybět rohožka na očištění nebo odložení špinavé obuvi. Rohožka před dveřmi o nás napoví hodně o naší kreativitě, či smyslu pro humor. Existují různé druhy rohoží, různé barvy či tvary, s uvítacím sloganem, či vtipem. Nemají jen praktický význam, ale i estetický a vědí ovlivnit vzhled a vzhled celé místnosti. Je samozřejmostí, že se o rohožku je potřeba i starat a pravidelně ji čistit a dezinfikovat. Pokud ještě nemáte svou rohožku, případně ta vaše už dosluhuje a nesplňuje co od ní očekáváte, je načase navštívit náš eshop a vybrat si tu správnou! Máme mnoho různých druhů a určitě najdete tu pravou pro Vás a Vaši domácnost.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Při práci v dílně se setkáme s různými manulálnymi pracemi. Ať už jde o jednoduché práce nebo o náročnější, vždy je třeba si dávat pozor na svou bezpečnost a zdraví. Při práci třeba být ostražitý a ohleduplný, pokud je s námi ještě někdo další. Je velmi důležité a potřebné používat ochranné pomůcky a dodržovat pár jednoduchých pravidel. Ochrana našich rukou je velmi důležitá, měli bychom používat ochranné rukavice, rukavice čistit a po práci si vždy důkladně umýt ruce a ošetřit, hydratovat pokožku rukou případně krémem. Při práci s chemickými složkami je důležité použití správného typu rukavic. https://www.ohromne.cz/rukavice Snad nejdůležitějšími ochrannými pomůckami při práci jsou - ochrana zraku - brýle a ochrana hlavy - přilba. Při práci v prašném prostředí je vhodné použít i ochranu horních dýchacích cest - respirátory a roušky. Ve velmi hlučném prostředí je vhodné také chránit si sluch. Za každých okolností je vhodné barevné až reflexní oblečení, případně reflexní vesta, abychom byli co nejvíce viditelný a předešli různým zbytečným úrazům a neohrozily své zdraví nebo zdraví blízkých.

Oživení zahrady zahradními dekoracemi
Konečně k nám zavítala jaře, vše se probouzí k životu a my plný nadšení už pochodujeme do svých zahrad. Po zimě je třeba udělat v zahradě pár nezbytných úkonů. Zbavit trávník Všech nečistot jako suchá tráva, listí, větvičky stromů. Na svých záhonech prokypříme půdu, vysadíme nové bylinky a květiny, zbavíme se těch starých a odumřelých. Prázdná místa v skalce zaplníme novými přírůstky, abychom se mohli těšit z nových keřů a květů různých veselých barev. Pokud však máme chuť a špetku kreativity, můžeme prázdná místa v skalce, případně vyplnit zahradními veselými dekoracemi ve tvaru trpaslíka, včelky, žáby nebo rôrnych postaviček. https://www.ohromne.cz/zahradni-dekorace