🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Bobkový list pochází z oblasti Malé Asie, rozšířen je v celém středomoří. Vavřínový věnec byl v antické kultuře symbolem vítězství a ze začátku měl hlavně dekorativní využití. Později se začal používat při přípravě jídel nebo se s něj lisoval olej.


Tato rostlina obsahuje vitamíny A, C, stopové prvky - železo, draslík, vápník a hořčík. Zlepšuje trávení - pomáhá zmírnit bolest břicha, zatočí s plynatostí, nadýmáním, zácpou a průjmem, má slabý močopudný účinek. Bobkový list obsahuje enzymy, které pomáhají odbourávat bílkoviny a rychleji strávit jídlo. Zmírňuje dýchací potíže – má silné antibakteriální účinky, využívají se jeho éterické oleje v mastích na obklady hrudníku nebo se používá při napařování. Vavřín má i mnohé další účinky jako například: chrání srdce, protizánětlivé účinky, zlepšuje zdraví vlasů, pomáhá při cukrovce, snižuje úzkost a stres, čistí tělo od toxinů. Neužíváme ho však ve velkých dávkách.

Jak ho pěstovat doma
Vavřín pravý nesnese mrazy proto se v našich podmínkách pěstuje v květináči. Rostlina má ráda slunečná místa s hojnou zálivkou, ne však přemokřenou půdu. Je vhodné jí do květináče dát dobrou drenážní vrstvu a zasadit ji do běžného substrátu na pokojové rostliny. Můžeme ho pěstovat na balkoně nebo od jara letnit, než přijdou první mrazy. Rostliny starší 10 let snesou i slabší mrazy a mohou se vysadit i do zahrady na teplé stanoviště.


Čaj s bobkového listu
5-6 ks list, 500 ml vody, med, půl citronu nebo i pomerančová
Bobkové listy dobře omyjeme, dáme vařit s vodou asi na 2 minuty. Odstavíme a přikryjte poklicí nechat ještě přibližně 20 minut odstát, poté přecedíme čaj přes sítko.