🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Mezinárodní den dětí je ve více zemích slaven právě 1. června. Datum souvisí s 1. červnem 1925, kdy se uskutečnila ženevská Světová konference o blahu dítěte a také festival Dračích lodí v San Francisku, poukazující na čínské sirotky. Ve vztahu k těmto událostem a také vraždění dětí za druhé světové války vyhlásila Mezinárodní demokratická federace žen v roce 1949 Den pro ochranu dětí.

Organizace OSN však zavedla i datum 20. listopad, kdy Valné shromáždění OSN přijalo Deklaraci o právech dítěte (1959) a Úmluvu o právech dítěte (1989). Světový den dětí doporučený OSN slaví například Francie, Španělsko, Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko, Řecko, Kypr, Kanada, Izrael, JAR, Egypt či Spojené arabské emiráty.

V dalších zemích teto den slaví například 23. dubna 1920, v Turecku. V USA se dětský den slaví druhou neděli v červnu, ve Velké Británii a Španělsku druhou neděli v květnu, v Japonsku 5. května, v Maďarsku poslední neděli v květnu, v Německu a Rakousku 20. září a v Austrálii je podzimní Národní dětský týden.

Pojďme tedy s dětmi na výlet nebo tento den sázme na zahradě, u vody či v lese, ale hlavně spolu.