🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Vepřové sádlo, pokud se to s ní nepřehání, je velmi vhodná ke konzumaci. Je velmi chutná a také zdraví prospěšná. Nejjednodušším využitím je natřít si ji na chléb. Stačí mít kousek chleba, soli a podle chuti cibulku nebo jinou zeleninu. Můžeme jí nahradit skoro v každém receptu olej nebo máslo. Vynikající je ke smažení, protože má vysokou teplotu zakouření - tedy se v ní později vytvářejí škodlivé látky. Je také možné ji použít místo oleje do guláše.


Vepřové sádlo se však dá využít i jinak. Používá se ve spojení s různými bylinkami, neboť obsahuje kyseliny, které vážou účinné látky a pomáhají při jejich vstřebávání přímo do podkožních vrstev. Léčí například ekzémy, záněty, pomáhá při hojení jizev, křečových žilách a díky kolagenu krásně vypíná pleť a bojuje proti vráskám, pomáhá při bronchitidě, při bolavých kloubech a svalech.


Tady si ukážeme sladký recept a recepty na její zpracování s bylinkami.


Sušenky s vepřovou mastí


Potřebujeme:

500 g hladké mouky,
3 lžičky kypřicího prášku
250 g krystalového cukru
2 vejce
10 polévkových lžic vepřového sádla
Práškový cukr k posypání.


Cukr a vejce spolu utřeme do pěny, dokud se cukr úplně nerozpustí. Vepřové sádlo rozpustíme ve vodní lázni. Můžeme ji rozpustit iv mikrovlnné troubě, ale pozor nesu se začít škvařit. Mast vmícháme do vajíčkové pěny. Přidáme mouku spolu s práškem do pečiva. Pro lepší chuť můžeme přidat i půl lžičky sody bikarbony. Vyhněteme vláčné těsto, které dáme na půl hodiny ztuhnout do chladničky. Po vytažení vyválíme na plát hrubý asi 5mm a vykrajujeme sušenky. Dáme je péct do trouby.

Mast na alergii, rýmu a dýchací problémy


Potřebujeme:

20-30 listů nádchovníka
200 g vepřového sádla

Mast nejprve rozehřejeme, přidáme čerstvé listy rýmy, teplotu snížíme na nejnižší stupeň a asi 2 hodiny udržujeme stálou teplotu. Občas je třeba směs promíchat a nechat bylinku louhovat. Potom necháme vychladnout a uložíme na 24 hodin do chladničky. Druhý den postup zopakujeme. Následně když směs trochu vychladne ji scedíme do uzavíratelných sklenic.

Domácí mast na bolesti kloubů a kožní potíže


Potřebujeme:

250 g vepřového sádla
dvě plné hrstě květů heřmánku

Mast rozpustíme na plameni, přidáme heřmánek a přivedeme k varu. Potom odstavíme a odložíme na chladné místo na 24 hodin. Na další den směs zahřejeme a prolisujeme přes plátno.

Kromě heřmánku můžeme tyto maste na kolena vyrábět iz bobkového listu, jírovce koňského nebo cibulových slupek.