🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Smutek ze ztráty blízkého patří v životě k těm nepříjemným pocitům, často dokáže způsobit i fyzickou bolest což je velmi zajímavé. Po ztrátě, když nám blízký nejvíc chybí, si myslíme, že tato bolest nikdy nepřestane. Dokonce známe terminologii '' komplikované smutnění '', které blokuje vyrovnávání se se ztrátou blízkého, která v životě nastala, například smrt dítěte nebo někoho s kým máte nevyjasněné vztahy. Tehdy může smutek přerůst až do deprese, touhy ukončit život, způsobit poruchy spánku, somatické potíže, může dojít ke změně chování ve smyslu zvýšené agresivity nebo aktivního odmítnutí mluvit o zemřelém.

Co tedy dělat?

V první řadě, smutek je emoce, takže se musí preživaťm nedá se s ní vyrovnat. Je přirozenou rakciou se strato blízkého člověka nebo něčeho, na čem nám velmi záleželo. Jde zejména o to, abychom se adaptovali na novou, změněnou situaci. Nejlepší radou abychom nechali smutek v nás volně běžet, po čase se jeho projevy mění. Zpočátku bolestivý a permanentní smutek později přichází ve vlnách a postupně se mění na klidné smutnění za blízkým. Můžeme plakat, když se nám dá plakat, slzy pomáhají vyplavovat stresové HORMEN i napětí. Mluvte o ztrátě blízkého, pokud to potřebujete. Utiehnúť se do samoty pokud je to regenerační. Se ztrátou bývají spojeny i jiné emoce jako strach, hněv, pocity viny. Všechno je v pořádku. Nic bychom v sobě neměli dusit, ale ani pěstovat.

Co pomáhá?

Někdy pomáhá napsat dopis ve kterém vyjádříte všechny své pocity jako jsou hněv smutek i lítost, což už nezažijete, a také omluvu. pomáhá uzavřít neukončené záležitosti.

Vypěstujte si nový druh vztahu sp zesnulým, jako byste s ním mohli udržovat kontakt i nadále. Může se dokonce stát jakousi nápomocná bytostí. Právě hřbitov bývá místem kde se můžete se zesnulým promluvit, dobré je si vzpomenout i během obyčejného dne.

UProspešná je také představa, že ke'd blízký zemřel může nadále žít v našich srdcích, neb v mysli.

Každý z nás má přirozené předpoklady k tomu, aby se vyrovnal se ztrátou blízkehoa prošel přirozeným procesem truchlení který trvá pár měsíců. Je pravda že tento proces nejde snadno, je vhodné vyhledat odborníka, který může pomoci, ale většina z nás to zvládne přirozeně sama.