🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Pomocí lihomeru zjišťujeme procento alkoholu ve vodných roztocích, tedy bez jiných příměsí (likéry...). Udává, kolik mililitrů ethanolu je ve 100 mililitrech roztoku s vodou. Stupnice lihomeru je v objemových procentech. Běžně se v domácnostech využívají dva typy - lihomery bez teploměru as teploměrem. Teploměr je pro měření důležitý z toho důvodu, že procento lihu v kapalině se může na základě teploty lišit. Přesný výsledek měření destilátu získáme při teplotě měřené kapaliny 20 °C.

Na trhu existuje také lihoměr elektronický. Pro domácí použití jsou často používány cukroměry, které fungují na základě měření hustoty kapalin. Dále existuje např. vínoměr nebo refraktometr, který slouží k měření medu.

Jak probíhá měření obsahu

Tekutinu nalijeme do odměrného válce nebo nádoby, která by měla být vyšší než lihoměr. Ten vložíme do měřené kapaliny tak, aby se volně pohyboval a nikde se neopíral o zeď. Na stupnici lihomeru vidíme naměřenou hodnotu, která je v místě hladiny měřené tekutiny.

Je třeba si však přečíst návod k použití daného lihomeru. Každý může mít trochu jinou kalibraci nebo odlišné čtení stupnice.