🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Komplikovanější tvar má i jiný důvod než rozčilovat domácí kutily. Větší styčná plocha znamená menší možnost stržení drážky. Chceme-li správný šroubovák či nástavec, abychom si poradili se šroubem je dobré si všímat označení šroubováků a bitů do utahovaček. A samozřejmě hlavičku šroubu. Jsou různé nové tvary, které se stále více používají (torx – hvězdice, šestihran, čtyřhran, Tri Wing – tři drážky), Stále nejvíce využívané jsou ale zejména šrouby s „křížovou“ hlavou. Ale už ne běžné, do kříže spojené drážky – jednoduchý kříž – ale kříž doplněný mezizářezy.

Známe dva základní typy křížových šroubováků - PH (Phillips) a PZ (Pozidrive). Jim musí odpovídat hlava šroubu. Při záměně šroubováků, může dojít ke znehodnocení šroubu. Sedratou hlavičku šroubu, většinou už nedokážeme jednoduše odkroutit.

  • PH (Phillips): Je to jednoduchý kříž v hlavě šroubu. K utahování používáme šroubovák, případně bit s označením PH. Dosedací plocha je klínová.
  • PZ (Pozidrive): Základní kříž je doplněn mezizářezy. Ty zajistí lepší rozložení síly při utahování. Šroubovák zároveň lépe drží v hlavě šrouby. Dosedací plocha je rovnoběžná.

Tak při nejbližším skládání nábytku nebo při dotahování šroubů na židlích, se zkuste podívat na hlavu šroubu a hned budete vědět, jaký šroubovák použít. Věříme, že už žádný šroub, ani šroubovák nezničíte.

Naši nabídku šroubováků naleznete ZDE. Naši nabídku šroubů naleznete ZDE.