🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Mravenci a jejich nežádoucí efekty:

  • půda vyschne,
  • tráva na některých místech hůře roste,
  • čerstvé sazenice se neusazují
  • rostliny stále více napadají mšice
  • jejich velký výskyt v oblasti častého pohybu osob, zejména dětí

Mravenci a mšice

Největší problémy v ovocné zahradě nadělají právě mravenci spolu s mšicemi. Výměšky mšic jsou pro mravence vynikající potravou a proto žijí spolu v symbióze. Mravenci o mšice pečují a přispívají k jejich reprodukci - chrání mšice před beruškami, umožňují jim zimovat v mraveništi a když je to nezbytné, na vlastních bedrech je převedou na jiné rostliny, sazenice a ovocné keře.

Jak se zbavit mravenců?

Je spousta ověřených domácích triků jak se zbavit mravenců v zahradě. Můžeme například mraveniště zalít vařenou vodou, pomůže nám také skořice, soda bikarbonu nebo mletá káva, jejichž vůně jim vadí. V zahradě také můžeme vysadit bylinky, které mravence odpuzují - mátu, bazalku, tymián, majoránku, rozmarýn nebo levanduli. Při použití kukuřičné moučky, zase mravenci, které ji zkonzumují, nabobtná a zdechnou.

Pokud však tyto rady a prostředky nezaberou je na trhu mnoho produktů, které pomohou. Když neumíme najít mraveniště pomohou insekticidy s pomalým působením, které mravenci odnesou do mraveniště a tak je vyhubena celá kolonie. Nebo jsou dostupné různé prášky a křídy na závislosti typu a četnosti mravenců. K ochraně stromů lze použít pasti s lepivým účinkem.

Preferujete-li humánnější řešení pomůže květináč s pilinami. Pokud dobře zhutněné piliny dáme do květináče, je velmi pravděpodobné, že se v něm mravenci usadí a tak můžeme celou kolonii přesídlit na místo, které nám bude vyhovovat.