🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Pampeliška je jednou z nejznámějších a nejuniverzálnějších bylin střední Evropy. Tato nenápadná rostlina s krásnými žlutými květy roste na loukách, trávnících a v zahradách. Pampeliška je známá svými léčivými vlastnostmi a širokým využitím v kuchyni.

Identifikace a sběr
Pampeliška je snadno rozpoznatelná podle svých světle žlutých květů a zoubkovaných listů, které rostou přímo z přízemní růžice. Květy se mění na typické bílé "padáčky", které vítr rozfoukává do všech stran. Sklizeň pampelišky je nejlepší na jaře a začátkem léta, kdy jsou listy a květiny nejčerstvější a nejbohatší na živiny.

Léčivé účinky
Pampeliška je bohatá na vitamíny A, C, E, K a některé vitamíny skupiny B. Obsahuje také minerály jako železo, vápník, hořčík a draslík. Její léčivé účinky jsou různorodé:

Podpora trávení: Pampeliška stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, což podporuje trávení a čištění jater.
Detoxikace: Má diuretické účinky, čímž pomáhá při detoxikaci organismu.
Protizánětlivé vlastnosti: Používá se ke zmírnění zánětů a bolestí.

Použití v kuchyni
Pampeliška se využívá v kuchyni různými způsoby. Mladé listy se přidávají do salátů, kde dodávají jemně nahořklou chuť, která připomíná rukolu. Květy můžeme používat k výrobě pampeliškového medu nebo sirupu. Kořen pampelišky se často suší a mele na prášek, který se používá jako náhražka kávy nebo do různých čajových směsí.

Tipy na sběr
Při sklizni pampelišky dbej na to, aby si ji sbíral v čistých oblastech, daleko od cest a průmyslových zón, aby byla bylinka bez škodlivých látek. Nejlepší je sbírat pampelišku v dopoledních hodinách, kdy jsou květiny otevřené a čerstvé.

Recept na pampeliškový sirup
Pampeliškový sirup je oblíbený způsob, jak si uchovat chuť a léčivé vlastnosti pampelišky na celý rok.

Ingredience:

400 ks pampeliškových květin
1 litr vody
1 kg cukru
1 citron (bez chemického ošetření)

Postup:

Pampeliškové květy namočíme na 24 hodin do vody.
Po 24 hodinách květiny scedíme a vodu přelijeme do hrnce.
Přidáme cukr a nakrájený citron.
Vše spolu vaříme na mírném ohni asi 1,5 hodiny, než sirup zhoustne.
Hotový sirup přelijeme do sterilizovaných lahví a dobře uzavřeme.
Pampeliška je skutečným zlatým pokladem přírody, který nám nabízí řadu zdravotních výhod a možností využití v kuchyni. Využij tuto bylinku, když je na vrcholu svého vegetačního období, a obohatte svou stravu i lékárničku touto nenápadnou, ale mimořádně cennou rostlinou.

Pokud si potřebujete usušit bylinky na malém místě pomohou vám sítě na sušení.