🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je hojně rozšířená bylinka, která roste na neposečených loukách, zahradách, ale i v křovištích od května do září. Sbíráme květiny a listy během slunečných dnů a suší se v dobře větrané místnosti nebo v nádobě s otvory.

Účinné látky, které obsahuje žebříček jsou například eterický olej, hořčina, cholin, třísloviny, apigenin, slizovité látky, inulin, kyseliny, silice, flavonoidy, azulen, sacharidy, vláknina.

Jeho účinky a použití

Má spasmolytické a močopudné účinky, pomáhá při žlučníkových bolestech a na menstruační problémy. Má protizánětlivé účinky. Zlepšuje trávení, uvolňuje žaludeční křeče, výborný je při pálení žáhy. Čaj je vhodný při poruchách trávení, žaludku, jater, žluči, na podporu chuti k jídlu, zmírňuje nadýmání a při vysokém krevním tlaku.


Sedací koupel pomáhá při poruchách menstruace, hemeroidech, svěděních pochvy. Jako obklad je výborný při zraněních, jen přiložit na rány, zlepší hojení a má protizánětlivé účinky, zmírní bolesti při křečových žilách.


Čaj

1 kávová lžička bylinky
250 ml vody

Sušenou bylinku zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 8 - 10 minut. Tento čaj přijeme horký 2 krát denně nejlépe hodinu po jídle. Při zevním použití (obklady, čištění mastné plete) můžeme přidat více bylinky.

Vždy ale platí vše s mírou – při nadměrném používání může způsobit bolest hlavy a malátnost. Nesmí ho užívat těhotné ženy a lidé, kteří trpí bradykardií, mají problémy se srážlivostí krve nebo jsou po nemoci ledvin.