🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Aby zelenina a ovoce vydrželo dlouho jako právě utržené ze stromu nebo vybrané ze země musíme se postarat o správné uskladnění. Výhodu mají ti, kteří mají možnost skladovat plody ve sklepě pod úrovní země. V těchto prostorách se drží stálá teplota a neklesá pod bod mrazu. Vhodné jsou však i jiné prostory, například nevytopená garáž, spíž nebo veranda. I zde je však třeba dbát o stálou teplotu. Pro kořenovou zeleninu je ideální teplota mezi 4 – 12 °C a pro ovoce jako jsou hrušky a jablka nad bodem mrazu až do 5 °C. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 80 %, aby úroda dlouho zůstala čerstvá.


Při skladování úrody na zimu je také třeba zvolit si správnou odrůdu a správný čas sklizně. Ovoce by se nemělo sklízet ani moc brzy, aby mělo správnou chuť, ani pozdě, protože by rychleji začalo hnít. Ovoce a zelenina by také neměly být skladovány ve stejných prostorách, protože se navzájem mohou ovlivnit. Například delší skladování jablek u mrkve může změnit jejich chuť.

Prvním krokem přípravy na samotné skladování, by měla být dezinfekce prostoru. Hlavně v případě sklepů, kde se drží velká vzdušná vlhkost a tudíž je zde možnost vzniku plísní, je třeba před uskladněním nové úrody vyčistit a vydezinfikovat všechny prostory. Začínáme úklidem - zamést podlahu, omít pavučiny a zbavit se hmyzu a slizňáků. Potom přistoupíme k samotné dezinfekci. Můžeme použít například roztok práškového vápna a vody, sirné knoty nebo využít parní čistič a dezinfikovat horkou párou.


Pokud jsme se skladovacími prostory hotovi je dobře přichystat i bedničky a přepravky a také samotné regály a police, na kterých budou položeny. Je dobré je také vyčistit a dezinfikovat nebo sterilizovat, aby ani zde nezůstaly žádné zárodky plísní. Pokud máte plastové přepravky nemusíte se bát použít znovu i parní čistič, ale lze využít například i obyčejný ocet. Plody se snažíme ukládat tak, abychom je neobili při přenášení v bedýnkách a snažíme se je ukládat do jedné vrstvy, abychom je mohli snadno kontrolovat během zimy a vyhazovat nahnilé kusy.

Naši nabídku přepravek naleznete zde.