🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Přinášíme Vám tři řady jak zabránit častým chybám při zimním vytápění našich příbytků. Správným vytápěním se dá nejen hodně ušetřit ale co je důležitější, správné vytápění je šetrnější k vašemu zdraví.

Nepřetápíme obytné prostory je základem správného, ​​zdravého a ekonomicky přijatelného vytápění. Ne pouze osobám s chorobami dýchacích cest způsobuje problémy suchý vzduch, který je v přetopených místnostech a vysušuje sliznici.

Ideální teplota ...?

Jaká je ideální teplota, při které se doma budeme cítit pohodlně a zároveň i šetří Vaše finance?

18 ° C - teplota v ložnici - dostačující pro dobrý spánek

20 ° C - teplota v kuchyni - vařením se přirozeně zvýší teplota

22 ° C - teplota v obývacím pokoji - kde nejčastěji pouze sedíme

24 ° C - teplota v koupelně - by měla být nejvyšší.

Pro mnohé se některé tyto teploty mohou zdát nízké, bojí se zimy a nachlazení. Opak je však pravdou. Samozřejmě si na nižší teploty třeba zvyknout a trošku přizpůsobit i oblečení. Možná je jednodušší přidat pár stupňů na termostatu ale ne zdravější. Snížení teploty už o jeden stupeň může znamenat při průměrné zimě úsporu cca 5% z nákladů na topení.

Správné větrání - jaká je správná délka a čas?

třikrát denně - ráno, po příchodu z práce a před spaním,
větrání by mělo být rychlé a intenzivní - vzduch musí ochladit, podlahy a stěny by měly zůstat teplé,
ideální délka je pět minut, při intenzivních mrazech 3 minuty.

Takže v zimě zapomeňte na "větráčků". Mikroventilace v zimě může poškodit těsnění vašich oken. Také způsobuje 15 - 30% tepelného úniku. Stěny v okolí oken začínají vlhnout a ochlazovat se, co je jen krůček od vytvoření plísní.

Nezakrývejte topná tělesa!

Při vytápění je důležitá správná cirkulace vzduchu, která v mnohém ovlivňuje i spotřebu energie na vytápění. Často si nevzhledné radiátory zakrýváme dlouhými závěsy či záclonami, sušíme prádlo přímo na radiátorech. Toto výrazně zhoršuje cirkulaci teplého vzduchu v místnosti a zvyšuje spotřebu energie na vyhřátí místnosti.

Nejvíce nám však finance za vytápění ušetří energie, kterou nespotřebujeme. Důležité je proto v rámci možností zamezit úniku tepla směrem ven. Právě snížení tepelných ztrát vhodnou izolací dokáže ušetřit nejvíce.