🚚 Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč

Jaké funkce má geotextilie?

Geotextilie původně sloužily k vytváření bariéru v půdě, která zabraňovala míchání různých vrstev půdy. chrání tak před sesuvem půdy a jinému poškození. Mají tedy ochrannou, oddělovací, drenážní, zpevňovací či filtrační funkci. V zahradě se používají však hlavně v boji proti plevelu, škůdcům nebo povětrnostním podmínkám.


Geotextilie se dělí na dva základní typy – na tkanou a netkanou. Netkané geotextilie jsou vyráběny z nekonečného vlákna propichováním a plní funkci oddělovací a ochrannou. Tkané geotextilie se skládají z vláken proplétaných ve dvou na sebe kolmých směrech a plní funkci oddělovací a filtrační.


Využití netkaných textilií na zahradě

Používáme ji ve třech barvách - bílá, černá, hnědá, a v různých hustotách pro různé účely.

Bílá netkaná textilie se používá k zakrytí celých rostlin, brání spálení od slunce a před jinými povětrnostními vlivy. Pomůže i proti mrazu a škůdcům.

Černá netkaná textilie nepropouští žádné sluneční světlo, proto je skvělým pomocníkem v boji proti plevelu. Rostliny, které chceme aby rostly na záhonu jednoduše prostrčíme skrz otvor v textilii, ostatní rostliny bez světla nepřežijí.

Hnědá netkaná textilie má stejný účel jako černá, avšak lépe splývá s prostředím proto se používá k dekoračním účelům například pod mulčovací kůru.


Využití tkané textilie na zahradě

Tato textilie odděluje zeminu různých vlastností, ale udržuje si svoji propustnost. Hodí se pod bazén či k zakrytí pískoviště proti kočkám. Při správné instalaci, jelikož má malou roztažnost, pomáhá při vyrovnávání povrchů. Tedy je vhodná i jako podloží pro příjezdové cesty a chodníky. Díky své propustnosti zabraňuje tvorbě mlák a louží.